Bahar Yorgunluğunda hangi vitamini kullanmalıyım?

Merhabalar.

Son bahar geldi ve gelişiyle beraber sorunlarda, sıkıntılarda kapıya dayandı. Özellikle bahar yorgunluğu, saç dökülmesi, baş ağrısı, ödem, depresyon vs başı çekmektedir. Bu hafta bahar yorgunluğunda nelere dikat etmeliyiz, hangi vitamin takviyelerini kullanmalıyız, tercihimiz ne yönde olmalıdır... gibi konulara kısaca değineceğiz.

Evet bahar yorgunluğu hayatımızı ciddi anlamda olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu durumda özellikle düzenli beslenme, düzenli uyku, yeterli miktarda sıvı tüketimi, bol yeşil yapraklı sebzeler, mevsim salataları tüketilmelidir. Kahve, çay ,tuz gibi besinlerden uzak durmalıyız. Bunlar vücutta su tutulmasını arttırmaktadır. özellikle düzenli yapılan spor bu yorgunluğu daha kolay atlatmamıza yardımcı olacaktır. Ve yardımcı olabilecek diğer bir durumda eczanelerde satılan vitamin mineral kombinasyonlarıdır. Hangi markaları tercih edebiliriz bir kaç tanesine değinelim.

PHARMATON

Eczaneye gittiğimizde en çok tavsiye edilen vitaminlerden biri pharmatondur. İçersinde vitamin mineralden baska ginseng bulunmaktadır. Ginseng özellikle halsizlik yorgunluk dikkat dağınıklığı, konsantrasyon güçlüğünde kullanılan bir bitkidir. Kendizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Özellikle tansiyon, kalp ritim, bozukluğu problemi olanlar mutlaka dr kontrolü altında kullanmalıdırlar. Ginseng bazı durumlarda kalp çarpıntısını arttırabilmektedir.

SUPRADYNE ALLDAY

Yine tercih edebileceğimiz bir kombinasyonsa suprandyne all day. İçerisinde ki co enzim  Q10 sayesinde halsizlik yorgunluk durumlarının azaltılmasında yardımcı olacaktır. Özellikle kalp problemi olanlar, kolesterol ilacı kullananlar  supradyne all day tercih edebilirler. çünkü co enzim Q10 kalp vitamini olarak tanımlanır. kas gücünü arttıran özellikle kalp kasında yüksek oranda bulunan bir vitamin benzeri maddedir. kolesterol ilacı kullananlarda da bu madde vücutta azalmaktadır. Onun içinde dışarıdan takviye almakta fayda vardır. Yine de herkesin kullanabileceği bir viamin takviyesidir.

GİNVİT

Piyasaya girerken kilo aldırmayan vitamin olarak lanse edildi ginvit. İçerisinde vitamin ve mineralin yanısıra yeşil çay, ginsek, lutein, guarana gibi bitki ekstrelerini de taşımaktadır. Bu besinlerin termik etkisi sayesinde kilo aldırmayan metabolizmayı hızlandıran, halsizlik yorgunluğu gidermeye yardımcı bir besin takviyesidir. Pharmatonda da belirttimiz gibi tansiyon, kalp, ritim bozukluğu durumlarda dr kontrolü altında kullanılmalıdır.

Bunun yanında reçeteli ilaç kullananlar, kronik rahatsızlıkları olanlar mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar.

Sağlıklı Günler

Diyetisyen Emine Burun Güler