Hızlı Kilo Vermek İstiyorum!!!

Son günlerde en sık kullandığımız kelime, en sık konuşma konusu, çağın hastalığı obezite. Hiç düşündünüz mü obezitenin anlamını ve nereden türetildiğini. Latincede OBESUS; yemek yeme anlamına gelen OBEDERE'nin geçmiş zaman halidir. Bütün dünyada katlanarak artan obezitenin sadece irade eksikliği ve oburluktan ibaret olmadığı, bunun tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunu kabul etmek gerekir. Tedavi demişken; tedavi etmeye yardımcı (!) okadar çok gönüllü var ki...

Obeziteyi pasta olarak düşünün. Bu pastadan pay almak isteyen o kadar çok kişi var ki...diyetisyenler
doktorlar (her branştan)
mankenler
sanatçılar
spor hocaları
bitki bilimcileri
yaşam koçları(!)
veteriner hekimler
vs...
saymakla bitmiyor.
ekranlarda sürekli boy gösteriyorlar. Sözüm ona zayıflamanın en iyi yolunu kendilerinin bildiklerini anlatıyorlar. Biri ekmeği yasaklıyor, biri sadece alkali su için diyor, diğeri ot çöp kullanın diyor,diyor,diyor... Konuşan çok.
Aslında amaç sadece zayıflamak ince gözükmek olmamalı ,amaç sağlıklı olmak, sağlıklı kiloya ulaşmak olmalıdır. Bu da ekip işidir.
Dr genel tetkikleri yapar tıbbı tedavi gerekiyorsa onu uygular , diyetisyen tıbbı beslenme tedavisi ile diyetini belirler. Psikolog altında yatan psikolojik sorunlara çözüm sunar ve spor hocasının bireye özel belirlediği doğru egzersizler ile tam bir tedavi sağlanmış olur.
Aslında sorun da tam burada başlıyor. Biz şişmanlığı hastalık olarak değil görsellik olarak değerlendiriyoruz ve kendimizi pasta gibi pastanın tamamını kendisi yemek isteyen yamyamların eline bırakıyoruz. Üzülerek belirteyim.
Ben sadece diyetisyen olarak beslenme konusu ile ilgili bildiklerimi sizinle paylaşacağım, size yol gösterici küçük tüyolar vereceğim. Ama ben pastanın tamamını değil hakkıma düşeni kimsenin kul hakkına girmeden almak isterim :)
Sağlıklı zayıflamak, istediğimiz kiloya ulaşmak için öncelikle bir hekimle görüşüp ondan sonra biz diyetisyenlere başvurun. Sonra uğraşılarınız boşa çıkmasın.
Öncelikle;
troid hormonları
insülin direnci
vitamin D 3
demir,
vs gibi değerlerinizi kontrol ettiriniz...
Gelelim beslenme ile ilgili tüyolarımıza.
1- İlk altın kural; kesinlikle güne kahvaltı ile başlayın ve saati çok önemli. 7-8 arasında mutlaka kahvaltı yapın.
Çünkü sabah saatlerinde metabolizma çok hızlıdır. Gece boyunca oluşan açlık süreci ve vücudumuzun yakıt ihtiyacı var. Eğer kahvaltıyı yapmaz isek vücudumuz depoları kullanır ve metabolizmamızda kendini korumak için yavaşlatır.
Eskilerin dediği gibi sabah KRALLAR gibi beslenelim.
2- 12-13:30 arası öğle yemeğinizi yemeye özen gösterin. Özellikle protein yani et grubu tüketiniz. Çünkü proteinlerin sindirimi 6-8 saat arasında tamamlanır. Proteinler özellikle vücudun kendini yenilemesi için gereklidir ve vücut akşam daha çok kendini yeniler. Eğer proteini öğlen tüketirseniz akşam saatlerinde sindirimi tamamlanmış olur ve vücut hücrelerimiz bunu kullanabilir. Ögleyin ZENGİN  gibi beslenin..
3- ikindi ara öğünü çok önemli 16 gibi mutlaka güzel bir ara öğün yapın. Bu arada kan şekeri çok düşer ve canımız tatlı atıştırmalıklar ister. Nefsinizi dinler ve tatlı atıştırmalıkları yerseniz kısır döngüye girer ve canınız sürekli bir şeyler ister. Çoğunuzun 'akşama kadar iyiyim ama akşam kendimi dolabın başından alamıyorum' dediğinizi duyar gibiyim :) Bunu söylememek için ikindi ara öğününü mutlaka yapın ve özellikle yoğurt, süt, ayran, çiğ badem, ceviz, kepekli küçük bir sandviç vs gibi doyurucu bir ara öğün yapın.
4- 18-19:30 arası akşam yemeğinizi tüketmeye çalışın. Sebze ağırlıklı olmasına dikkat ediniz. Birkaç saat sonra sindirilir, daha boş ve daha rahat bir mide ile uykuya dalarsınız.
Akşamları kesinlikle meyve tüketmeyiniz. Akşam tüketilen meyve daha çok yağ olarak bel çevresinde depolanır ve gece sıklıkla uykunun açılmasına yol açar.

Akşamları FAKİR gibi beslenin..

5- 22 gibi son bir ara öğün yapın. Özellikle yoğurt, kefir, süt, badem, ceviz gibi kan şekerini çok hareketlendirmeyecek besinlleri tercih edin...

Son bir cümle; çok diyetisyene gittim, kitap bile yazarım 20 kilolar verdim ama hepsini geri aldım diyorsanız beslenme tarzını yaşam düzeniniz yapmadınız. Böyle durumlarda istediğiniz kadar verin hepsini hatta fazlasını geri alacaksıniz. Normal yaşantınızda yapmayacağınız bir davranışı kilo verdiğiniz dönemde de yapmayın.. Örneğin tam yağlı ezine peynirini seviyorsanız diyet döneminde tuzsuz yağsız lor yemeyin. Ezine yiyin 3 dilim yiyecekseniz 1 dilim yiyin. Ama sevdiğinizi yiyin.

Bunun yanında sabahları aç olarak çörek otu tableti alın ki insülin direnci azalsın ve hızlı kilo verin, akşamları omega 3 kullanın ki hızlı kilo verin. birde diyetisnize krom tableti eklerseniz kilo vermek çok daha kolay olacaktır.

Sevgiyle kalın sağlıklı kalın hayata bir çocuğun gülümsediği gibi gülümseyin...